RZC.RO

Ne-am mutat pe www.rzc.ro

RZC.RO

Ne-am mutat pe www.rzc.ro
RZC.RO

[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7vVa uram Calduros Bine ati venit! Fii activ! [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7v[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11
[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7vCautam ServereCs 1.6 [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7v[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11 [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7vRecrutam ClanuriCs 1.6 [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7v[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11
[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7vSuntem in cautare de STAFF! Yahoo:Smoke_flash97[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 0Yn7v[Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Online11

    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta?

    NarciS
    NarciS
    Fondator
     Fondator


    Mesaje : 395
    Puncte : 1126
    Reputatie : 28
    Data de inscriere : 30/04/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Alba-Iulia

    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Empty [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta?

    Mesaj Scris de NarciS Mar Mai 19, 2015 3:57 pm

    una ziua,aproape fiecare din voi aceia care va pasioneaza scriptingul si nu il stiti pune in aplicare,va-ti intrebat cum sa fac o poarta sa se miste la comanda?Nu-i asa?
     
    In acest tutorial, o sa va explic pas cu pas, ce trebuie facut pentru a face o poarta sa se deschida la o comanda.Gen(/opengate,/openg,/deschidepoarta,etc);
     
    1.Deschidem editor.exe adica map editor si incepem sa creem poarta. Asa arata la mine:   [Download: http://www.mathpuddi...samp/editor.rar !!!!]
     
     
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? Ed0PICB
     
     
     
    2.Deschide-ti gm-ul vostru cu pawno. La mine arata asa:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 4GAmSGt
     
    3.Acum sa instalam poarta in gm ca in poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? LIX7i1I
     
    4.Acum ne ducem la OnGameModeInit si vom adauga obiectul ,ne ducem inapoi in map editor si dam sus la Show code(beculetul galben) Poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? KhxKZMV
     
    5.Copiem linia ce se gaseste acolo,si ne vom duce inapoi si o sa adaugam linia mai jos de OnGameModeInit,iar inainte de CreateObject veti pune numele pe care lati pus odata cu new.Gen new poartatcc(deci  puneti poartatcc fara new inainte de create object si puneti  = Createobject. Poza:
     
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? FuinivQ
     
    6.Creati comanda,eu folosesc ZCMD,dar voi daca folositi STRCMP nu are nimic,v-am pus 2 exemple de comenzi,una pe ZCMD iar cealalta pe STRCMP. Arata asa:
     
    a)ZCMD. Poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? ZdpjqwN
     
    b)STRCMP. Poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? WczsZJ3
     
    7.Acum ne vom duce inapoi in map editor si vom muta poarta in ce parte sa se deschida oriunde vreti.Gen(dreapta,stanga,jos,sus) Eu am facuto sa se deschida in jos. Poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? 8IUwqid
     
    Si apasati pe Rebuild,dupa care mai copiati odata doar coordonatele fara id portii adica 980,in rest copiati tot inafarade CreateObject(980),ce se afla dupa 980 copiati tot.
     
    8.Si acum a mai ramas decat sa se inchida la loc,timerul este pus si instalat in gm sub orice nume,deci in comanda daca este SetTimer("inchidepoartatcc",4000,false); inseamna ca numele este inchidepoartatcc si trebuie facut si un forward cu acest nume. Ca in poza :
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? SH2imav
     
    9.Acum facem publicul forwardului. Poza:
     
    [Tutorial:SA-MP]Cum se face o poarta? FThg0yg
     
     
    Sper ca va fost de folos.In caz de vreo problema,PM me.

      Data/ora curentă este: Lun Mai 20, 2024 2:38 am